Office Online: PowerPoint Online

Stejně jako jsou v prostředí Office 365 zastoupeny ostatní produkty z rodiny Office Online, nachází se zde i PowerPoint Online. Jedná se o odlehčenou verzi známého nástroje pro vytváření prezentací všeho druhu podobnou desktopové verzi PowerPoint 2013. Krom otevírání jednotlivých prezentací můžete v prostředí internetového prohlížeče dokumenty i vytvářet a upravovat což je velmi pohodlně.

Pokud chceme vytvořit novou prezentaci klikneme v portálu na symbol + v pravém horním menu a klikneme na symbol popsaný “PowerPoint Online“. Ihned se nám otevře nová prezentace, kterou již můžeme dále upravovat.

Office Online_options1

I tento nástroj ze sady Office Online obsahuje základní ovládací prvky, které jistě znáte s desktopového prostředí. Vše je rozděleno do pásu karet v němž se nachází všechny nástroje, přehledně kategorizované do jednotlivých karet a skupin. Pokud například chceme použít jeden z předdefinovaných motivů naší vytvářené prezentace, klikneme na kartu “Návrh” a vybereme jeden z nich.

Office Online_PowerPoint1

Součástí všech nástrojů je nápověda, která Vám pomůže v případě, že nějakou položku nebudete moci najít. Stačí vyhledat a následně vybrat z nalezených výsledků. Ukážeme si to na příkladu textového pole.

Office Online_PowerPoint2

Prezentaci můžeme kdykoliv zobrazit pomocí tlačítka “Prezentace” na kartě Zobrazení nebo tlačítka F5. Vše se zobrazí v prezentačním módu, ve kterém je možné prohlížet prezentaci se všemi prvky.

V případě, že pouze otevíráme prezentaci (třeba z cloudového úložiště OneDrive pro firmy a nebo z prostředí SharePoint) uvidíme zobrazení obsahující poznámky a komentáře. V tomto zobrazení je možné kliknout na tlačítko “Spustit prezentaci” a přejít do prezentačního módu. Nebo kliknout na tlačítko “Upravit prezentaci” kde vybereme mezi otevřením v PowerPointu Online, a nebo v desktopovém PowerPointu 2013 (ten musí být na počítači nainstalován). Užitečná je také možnost “Vytisknout do PDF” což vytvoří dokument rovnou pro tisk.

Office Online_PowerPoint3

PowerPoint Online stejně jako ostatní produkty z rodiny Office Online podporuje spolupráci více uživatelů na jednom dokumentu v reálném čase. Využijeme k tomu tlačítko v horní části dokumentu “Sdílet” nebo “Sdílet s uživateli“. Postup sdílení je jednoduchý – zadáme emailovou adresu nebo vybereme uživatele z adresáře organizace. Možností je také vygenerování odkazu, který po odeslání dalším uživatelům umožňuje zobrazení bez nutnosti přihlášení.