Office Sway

Velmi hezkým nástrojem z rodiny Microsoft Office je zdarma použitelný a nedávno vydaný Office Sway. Jedná se o nástroj, který umožnuje vytvářet nový formát prezentací, materiálů (třeba pro výuku) nebo netradiční fotoalbum fotek z Vaší dovolené. V Office Sway pracujete s jakou si internetovou stránkou, kterou můžete plnit obrázky, videi, texty nebo dalším multimediálním obsahem.

Podívejte se jak používat Office Sway

Nejprve se přihlásíme na adrese www.sway.com. Můžeme využít školní účet Office 365 nebo svůj účet Microsoft. Výhodou tohoto přihlášení, že jsou vaše prezentace stále k dispozici ať se přihlásíte odkudkoliv. Po přihlášení se dostaneme do hlavního menu, kde klikneme na tlačítko “Vytvořit nový” (můžeme využít dlaždici v menu nebo odkaz v horní liště).

OfficeSway_novy

Vzápětí se dostaneme do editačního okna, kde můžeme přidávat jednotlivé části naší webové prezentace. V tomto příkladu jsme se rozhodli udělat zajímavý učební materiál pro žáky a představit jim známého českého skladatele Bedřicha Smetanu. Do položky “Název vašeho swaye” vyplníme název naší prezentace Sway a zvolíme vhodné pozadí. Office Sway automaticky vyhledá náš zvolený nadpis a v okně nám zobrazí výsledky. Obrázky videa či jiný obsah označíme a klineme na tlačítko “Přidat“. Vybraný obsah s vloží a vytvoří přehled s nimiž můžeme dále pracovat.

OfficeSway_add

Po vložení obrázků a dalšího multimediálního obsahu je možné upravit celkový vzhled swaye. Každou prezentaci můžeme odlišit specifickým fontem (druhem písma) barvami a způsobem zobrazení vloženého obsahu nebo animacemi. Samotné nastavení provedeme pomocí tlačítka “Návrh“. Pro snadnější vytváření je možné vybrat některou z předpřipravených kombinací nebo pomocí tlačítka “Upravit” provést podrobnější editaci.

OfficeSway_Navrh

Dalším krokem je zvolení typu našeho vytvářeného swaye. Způsob zobrazení jednotlivých prvků je možné zvolit na kartě “Navigace“. Je dobré tento krok provádět alespoň s nějakým obsahem, aby bylo ihned viditelné jak se dané změny projeví.

OfficeSway_Navigace

 

Kdykoliv můžeme pomocí tlačítka “Vložit” (v horní liště) vložit další obsah ať už je to video z YouTube, poznámky z OneNote, vlastní soubory z OneDrive nebo jakýkoliv jiný obsah z internetu. Office Sway hlídá i licenci Creative Commons obrázku, a proto se nemusíte obávat toho co ze seznamu vyberete. My pro zpestření vložíme hudební video z YouTube.

OfficeSway_moznosti OfficeSway_Hledani

Jednotlivé položky se dají upravovat a přesunovat. Stačí podržením symbolu na začátku karty přesunout objekt na jiné místo dokud se neobjeví zelené čára. Existuje také možnost vytvářet skupiny, přesuneme kartu nad jakoukoliv jinou kartu a vytvoříme skupinu.

Kromě multimediálního obsahu můžeme vkládat i samotná textová pole. Stačí kliknout na symbol plus, který se objevuje mezi kartami a zvolit “Text

OfficeSway_PridaniMoznosti

 

Abychom text co možná nejvíce zvýraznili můžeme použít tlačítka “Zdůraznit” nebo “Zvýraznit“, které po označení určité části textu přiřadí efekt textu.

OfficeSway_Editace

 

Editovat můžeme i to jakým způsobem budeme obsah skládat. U objektů (obrázků, videí, textových polí…) můžeme také upravovat jejich velikost. Pomocí tlačítka “Možnosti” (symbol kapičky) vybereme z třech předpřipravených možností.

OfficeSway_VelikostiObrazku

Pracovat můžeme i s formou zobrazení obrázků – zejména v případě, že bychom vytvořili skupinu (viz. výše) změníme i způsob zobrazení. Office Sway umí vytvořit například “Štos” kdy se obrázky zobrazují přes sebe a vytvářejí zajímavý efekt.

OfficeSway_Stack

 

V průběhu editování můžete kdykoliv kliknout na pravou část obrazovky a zobrazit aktuální pohled na Vaši prezentaci. Pokud budeme s výsledkem spokojeni klikneme na tlačítko “Přehrát” a vygenerujeme odkaz pomocí něhož svojí prezentaci můžeme sdílet.

OfficeSway_Play

 

Podívejte se na náš vytvořený Office Sway zde.

Office Sway umožňuje práci na jednotlivých prezentacích nejen v internetovém prohlížeči, další možností je aplikace Sway pro Windows 10. Jedná se o plnohodnotný nástroj, který umožňuje vytvářet swaye. Aplikace obsahuje všechny funkcionality, stejně jako webová verze. Office Sway bude v budoucnu dostupný i pro jiné platformy, zkuste vyhledat “Sway” i na Vašem zařízení s iOS nebo Androidem.

OfficeSway_App