Sdílení souborů pomocí QR kódů

Pokud se s tímto pojmem setkáváte poprvé, není třeba se obávat. Jedná se o dvourozměrné (2D) grafické kódy, po jejichž načtení můžeme získat třeba odkaz na webovou stránku, kontaktní informace nebo jinou textovou informaci. Mimo jiné nám může pomoci k rychlému otevření našeho souboru mnou nebo dalšími osobami na jejich zařízeních.

Kód si můžeme snadno vygenerovat pro kterýkoli soubor nebo složku na OneDrivu pro firmy, případně v knihovně souborů na týmovém či veřejném webu SharePointu Online.

  1. Klikněte na 3Tecky(tři tečky) u souboru nebo složky, pro který chcete kód vygenerovat.
  2. Následně klikněte na QRkod(telefon) vedle řádku s adresou v nově zobrazeném okně.
    QRkod1

    • Zobrazí se vám QR kód, který si můžete pomocí tlačítek v podobě lupy zvětšit či zmenšit podle potřeby.
      QRkod2

Důležité uporoznění: Pokud chcete, aby k souboru či složce mohly přistupovat pomocí QR kódu i jiné osoby než vy, je nejprve nutné, aby byl s nimi sdílen.

Pro načtení dvourozměrných kódů je obvykle potřeba do zařízení, kterým je chceme načítat, nainstalovat příslušnou aplikaci. Obvykle stačí vyhledat ve storu aplikací zkratku “QR“, některou z prvních nalezených aplikací nainstalovat a řídit se návodem pro danou aplikaci. Výjimku, která může sloužit jako inspirace, tvoří telefony s Windows Phone, které mají v sobě integrovanou funkci Kukátko Bing.