Synchronizace OneDrive pro firmy ve Windows 10

Pro efektivní práci se soubory na úložišti OneDrive v Office 365 je skvělou možností synchronizace souborů s vaším počítačem. Nový nástroj, který toto umožňuje, tzv. synchronizační klient je nedílnou součástí Windows 10 a do starších verzí Windows je možné jej doinstalovat. (Více napoví tato stránka.)

Nastavení synchronizace probíhá v několika snadných krocích, o kterých se dočtete zde.

 1. V oznamovací oblasti hlavního panelu (tj. ikonky aplikací na liště v blízkosti hodin, viz obrázek) nalezněte ikonku obláčků symbolizující cloudové úložiště OneDrive.

  • Jestliže je ikonka šedá jako na našem obrázku, pokračujte dále krokem č. 2.
  • Jestliže je ikonka modrá nebo bílá, již máte nějaký účet OneDrive nastaven a synchronizován. Přesuňte se prosím proto k části Přidání a změna nastavení účtu.
 2. Klikněte na šedou ikonku OneDrive a otevře se vám přihlašovací okno. Zadejte do tohoto okna vaši školní e-mailovou adresu, kterou používáte k přihlašování a potvrďte tlačítkem Přihlásit se.

  • Je možné, že budete vyzvání k bližší specifikaci, zdali se jedná o Osobní či Pracovní nebo školní účet. V tom případě tedy zvolte druhou možnost – Pracovní nebo školní.
 3. Na následující obrazovce zadejte vaše školní heslo do služby Office 365 nebo SkolniLogin.cz.
 4. V případě úspěšného přihlášení dostanete na další obrazovce s nadpisem Toto je vaše složka OneDrive možnost změnit umístění na počítači, kam se budou soubory synchronizovat. Pokud si nejste jisti, co toto pro vás znamená, není to žádný problém a můžete pokračovat tlačítkem Další.
 5. Poslední důležité okno vám dává možnost zvolit, které soubory a složky z OneDrive se budou synchronizovat s vaším počítačem. Výběr potvrdíme opět tlačítkem Další.

  • V případě, že jste dosud nepoužívali OneDrive, bude pro vás pravděpodobně nejlepší možností ponechat vše ve výchozím stavu a synchronizovat všechny soubory a složky.
  • Jestliže už nějaké soubory na OneDrive máte, zvažte, zdali k nim budete chtít přistupovat i z počítače. Obzvlášť takové složky, které mají velikost několika GB mohou v některých případech zabírat zbytečně místo na vašem pevném disku v počítači. U složek a souborů, které nechcete synchronizovat, zrušte kliknutím zaškrtnutí políčka nacházejícího se vlevo od jejich názvu.
 6. Hotovo. Váš OneDrive se začne synchronizovat a vy si můžete své soubory prohlédnout přímo v Průzkumníku souborů.

Doplňující informace

Kliknutím na modrou ikonku mráčků (OneDrive) můžete zobrazit informace o stavu synchronizace – tedy informace o tom, jestli veškeré soubory, které máte na OneDrive, se už stačily uložit i do počítače, a naopak, jestli se v počítači upravené soubory už na OneDrive nahrály.

Ke svým souborům se dostanete vždy kliknutím na ikonku složky vpravo nahoře ve výše uvedeném okénku či otevřením Průzkumníku souborů, kde se v levém postranním sloupci nyní nachází i váš OneDrive.

Pokud máte již nějakou složku OneDrive nastavenou a synchronizovanou, můžete přidat další, nebo třeba stávající odebrat, kliknutím pravým tlačítkem myši na bílou či modrou ikonku mráčků OneDrive a vybráním možnosti Nastavení.

V následujícím okně můžete buďto stávající synchronizovaný OneDrive odebrat kliknutím na text Přestat synchronizovat, nebo nastavit synchronizaci dalšího OneDrive tlačítkem Přidat účet. V tomto případě pokračujte dále od bodu číslo 2 v návodu První spuštění OneDrive výše.