Zkuste si test ve Windows 10 – školní testy na počítači

Jste-li učitel, obzvláště nějakého IT předmětu, určitě znáte mnohá úskalí komplikovaného procesu testování žáků v počítačových učebnách. Zadáte-li test písemně, je těžké ohlídat celou učebnu, aby žádným způsobem nevyužívala počítače k podvádění. Nemluvě o tom, že je v mnohých případech i zbytečné a nepraktické kontrolovat a opravovat testy na papíru, když může existovat elektronické řešení. Jisté ale je, že pokud žáci píší test na počítači, je předcházení různým podvodům a záludnostem ze strany žáků ještě složitější.

Výroční aktualizace Windows 10 (verze 1607) přichází s novým jednoduchým řešením v podobě integrované aplikace pod názvem Zkuste si test (v angličtině Take a Test). Umožňuje spustit test umístěný na internetu či v intranetu (vnitřní síti školy) ve striktním celoobrazovkovém režimu s blokováním všeho ostatního.

 • Úplný celoobrazovkový režim
 • Vyčištění schránky (zamezení Ctrl+V)
 • Studentům není umožněno přecházet na jiné webové stránky
 • Studenti nemohou otevírat jiné aplikace
 • Studenti nemohou sdílet, tisknout, ani nahrávat obrazovku
 • Studenti nemohou měnit nastavení, rozšiřovat zobrazení na více obrazovek, zobrazovat notifikace, instalovat aktualizace nebo využívat funkce automatického vyplňování polí
 • Vypnutí Cortany v anglické verzi systému

Zkuste si test je pěkná aplikace s intuitivním ovládáním. Existují dva způsoby, jak ji využívat a spouštět.

První se provádí skrze samostatný uživatelský účet ve Windows, takže se v praxi při prvotním nastavení neobejdete bez administrátora daného počítače. V případě hromadného nastavování tohoto uživatelského účtu na více počítačích, bude zapotřebí administrátor s přístupem k serveru.

Druhou možnost může využít každý a spočívá ve vytvoření speciálního odkazu, který po rozkliknutí žákem spustí test.

V následujících postupech využijeme ukázkový test vytvořený v rozhraní Microsoft Forms, které je dostupné v rámci Office 365 (návod připravujeme).

Zvláštní testovací účet

 1. Přihlaste s k počítači administrátorským účtem.
 2. Přejděte na Nastavení > Účty > Přístup do práce nebo do školy > Nastavit účet pro provádění testů.
  TakeATest1
 3. Vyberte existující místní účet, který bude využíván výhradně pro testování (v našem případě se jmenuje “Psaní testu”).
  Pokud žádný nemáte, můžete jej vytvořit v Nastavení > Účty > Jiní uživatelé > Přidat do tohoto počítače někoho dalšího > Nemám přihlašovací údaje této osoby > Přidat uživatele bez účtu Microsoft.
  TakeATest2
 4. Zadejte do příslušného políčka webovou adresu, odkud se má test spouštět.
 5. Okno můžete zavřít. Následně se stačí kliknutím na tlačítko Start a obrázek vašeho účtu přihlásit k nově nastavenému účtu. Po přihlášení se okamžitě spustí test.
  TakeATest3
 6. Test se ukončuje stisknutím klávesové zkratky Ctrl+Alt+Delete.

Spouštění testu odkazem

 1. Sestavte si odkaz ve tvaru ms-edu-secureassessment:WebováAdresaTestu!enforceLockdown (včetně dvojtečky a vykřičníku, viz ukázka níže).
 2. Odkaz distribuujte mezi žáky vhodným způsobem (např. přes školní intranet, e-mail nebo třídní OneNote).
 3. Pro spuštění testu stačí kliknout na takovýto odkaz a jeho spuštění potvrdit tlačítkem Ano.
  TakeATest4
 4. Test se ukončuje stisknutím klávesové zkratky Ctrl+Alt+Delete.

Vyzkoušejte si náš test kliknutím na tuto adresu: ms-edu-secureassessment:https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=oBzDhDusrk6tEVGdgCM-bzNVolVY76VGoS9fVKCowt1UREswWlNUQ1o1QjM1ME5CN1VQSzRWSU5BWS4u!enforceLockdown